Alina Wieja "Pokonać zniechęcenie"
"Pokonać zniechęcenie" Alina Wieja
Sięgnęłam bo tak.
Z ciekawości.
Bez wewnętrznego nacisku, że akurat TA książka jest mi TERAZ specjalne potrzebna.
Ale...
Nawet jeśli najtrudniejsze momenty życiowe mam za sobą (no, teraz to może być tylko lepiej 😊), zamęty, zawirowania, totalne zmiany, których raczej bym się nie spodziewała to warto mieć gdzieś tam, w zakamarkach pamięci wiedzę jak do zniechęcenia nie doprowadzić.
Bo zniechęcenie może dopaść zawsze i wszędzie i niby małe coś, nawet ledwo, ledwo widoczne może spowodować kryzys.
A więc..
"Zniechęcenie to stan emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego wyczerpania, który charakteryzuje się najpierw obniżeniem nastroju i powoli narastającym brakiem wewnętrznej siły, by się temu procesowi przeciwstawić, W efekcie pojawia się wszechogarniające poczucie bezsilności, które pociąga za sobą brak motywacji i brak wiary w to ze coś naprawdę można jeszcze zmienić.Na tym etapie wyczerpują się już dobre pomysły na życie, Pojawia się niewiara że zmiana jest możliwa"
"Wewnętrzna siła do życia, radość i entuzjazm są tłumione zniechęceniem, Ono nigdy nie pojawia się i nie działa w osamotnieniu. Razem z nim zawsze przychodzą jego nierozłączni towarzysze, Związani są z naszą przeszłością, dniem obecnym i przyszłością. To wstyd, strach i kontrola niszczącego gniewu."
Wstyd - to przeszłość.
"W przeszłości nie można się zatrzymać. Nie da się do niej powrócić, bo coś w niej naprawić, ale też nie można żyć w jej niewoli"
Strach - lęk przed przyszłością
"Oprócz więzów przeszłości często oplątują nas więzy strachu, leków i obaw przed przyszłością. Naszymi stresorami są: zła wyobraźnia, wypowiadanie złych słów na temat tego, co może nastąpić, zamartwianie się, pesymizm, oczekiwanie negatywnych rozwiązań i wydarzeń"
Gniew i kontrola - bezsilność, zagubienie.
"Wzmacniany gniew zawsze przeradza się w złość, a następnie przyjmuje postać przemocy, manipulacji, kontroli innych lub depresji. Człowiek używający gniewu jako narzędzia zemsty zadaje ból, rani innych, niszczy więzi"
Narzędzia zniechęcenia:
- zmęczenie i wyczerpanie
- zaburzone granice
- trudności i przeciwności
- duchowa dezorientacji
Przyczyny zniechęcenia:
- zagubienie w życiu
- trwanie w ciemności (brak zaufania do Boga, odrzucenie Boga)
- zły styl życia
- pycha, arogancja, poleganie na sobie, bunt, samouwielbienie
Ale przecież nie warto trwać w zniechęceniu, niszczyć siebie i innych wokół, tracić czas i energię na nic dobrego nie wnoszące emocje.
"życie wolne od zniechęcenia rozpoczyna się od otwarcia na Boże Słowo, poznania tego słowa i przyjęcia go wiarą. Wiara wyraża to, że ufamy Bogu i pozwalamy Mu do nas mówić i działać w naszym życiu dla naszego dobra."
Droga do wolności;
"W takiej sytuacji trzeba zmierzyć się z prawdą przeszłości.
Ale nie można w tej przeszłości pozostać i stać się jej niewolnikiem. Musimy zrobić inwentaryzację przeszłości tylko po to, żeby wyjść z tego strasznego więzienia skonstruowanego ze zranień i braku przebaczenia"
Wprowadzenie dobrych zmian:
- Zmiana towarzystwa, z którym spędzamy czas. Zamiast narzekania, negatywnych emocji, szukania wad i pomyłek skupianie się na dobrych, fajnych stronach drugiego człowieka.
- Czas. Dobre zarządzanie czasem. Umiejętność odpoczywania.
- Modlitwa
- Czytanie Słowa Bożego
- Słuchanie ulubionej muzyki.
- Wyznaczanie celów (osiągalnych!)
- Zadbanie o własne ciało ( to przecież świątynia Ducha świętego)
- Otaczanie się życzliwymi ludżmi
- Cieszenie się z sukcesów własnych innych ludzi
- Wdzięczność
Powodzenia.
Autorka była (zmarła w 2018 roku) wierzącą chrześcijanką więc treści zawarte w książce opisane są przez pryzmat Bożego Słowa.
Książka nie tylko do poczytania; wskazany notatnik i długopis, zakładki indeksujące do zaznaczania ważnych fragmentów (ja zaznaczyłam około 30), spokój i czas na przemyślenia.
Warto...
Komentarze
Prześlij komentarz